Na naszą kieszeń: Gdzie na lody w Rzymie

Na naszą kieszeń: Gdzie na lody w Rzymie

0
PODZIEL SIĘ
Fot. marc_buehler, flickr

„Cono o coppa?” – to pytanie usłyszymy podchodząc do lady w każdej włoskiej gelateri. Z włoskiego „cono” to rożek, natomiast „coppa” znaczy pucharek. W prawdziwej włoskiej lodziarni nie dostaniemy gałek. Tutaj lody są nakładane specjalną łopatką, a do wyboru mamy setki smaków – od tradycyjnych śmietankowych, truskawkowych, czekoladowych aż po pomidorowe, paprykowe, serowe, miodowe czy bazyliowe. Lodziarnie znajdziemy w każdym włoskim mieście i w każdej wiosce. Czy wszystkie są niezapomniane? Oczywiście, że nie. Najlepiej smakują lody domowej roboty (produzione artigianale), produkowane często w małych, rodzinnych zakładach, gdzie z wielką dbałością dobiera się produkty i przestrzega receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

W Rzymie lodziarnie znajdują się praktycznie na każdym rogu, dlatego podczas pobytu w Wiecznym Mieście największy problem to taki: Które wybrać? Tego problemu za Was na pewno nie rozwiążemy, ale możemy podsunąć kilka sprawdzonych miejsc, które mamy nadzieje spełnią Wasze oczekiwania o wymarzonych włoskich lodach.


lody1

La Gelateria Frigidarium
Położona w wąskiej uliczce niedaleko Placu Navona lodziarnia Frigidarium przyciąga smakoszy prawdziwych włoskich lodów. Nie zdziwcie się, jak będzie musieli poczekać nawet 1h na swoją kolejkę. W godzinach popołudniowych kolejka ciągnie się i ciągnie, jednak według opinii stojących w niej osób (naszej też) – warto! Gdy Pani łopatką nakłada wybrane przez Ciebie smaki i myślisz, że więcej już się nie zmieści , w tym momencie pada pytanie o dodanie czekoladowej polewy i bitej śmietany (oczywiście gratis).

Ceny
Małe (2 smaki) – 2 EUR
Średnie (3 smaki) – 3 EUR
Duże (4 smaki) – 4 EUR
Polewa z czekolady i bita śmietana – gratis

Strona internetowa

lody3Jak znaleźć?
Adres: Via del Governo Vecchio 112


old1

Old Bridge Gelateria
Podczas zwiedzania Watykanu możemy zajrzeć do położonej blisko Placu św. Piotra ( po drodze do Muzeów Watykańskich) gelaterii Old Bridge. Olbrzymie porcje za stosunkowo niewielkie pieniądze (2-4 euro). Płacimy tylko za wielkość wafelka lub kubeczka, więc można wybrać kilka smaków w jednej cenie. Obsługa mówi po polsku, więc nie krępujcie się powiedzieć „Dzień dobry, poproszę…”

Ceny
Małe – 2 EUR
Średnie – 3 EUR
Duże – 4 EUR
Polewa z czekolady i bita śmietana – gratis

Strona internetowa

old3

Jak znaleźć?
Viale dei Bastioni Di Michelangelo, 5


giol

Giolitti
Kilka kroków od Pałacu Montecitorio znajduje się lodziarnia Giolitti, która swoimi produktami rozpieszcza kupki smakowe klientów już od prawie 120 lat. Wszystko zaczęło się w 1890 roku, kiedy Giuseppe i Bernadina Giolitti otworzyli mleczarnie, w której sprzedawali mleko od własnych krów. Po kilku latach do rodzinna firma postanowiła dodać do swojej oferty także lody. Tak, więc próbując tych lodów pamiętajcie o jednym – tak smakuje tradycja!

Ceny
Małe – 2,5 EUR
Średnie – 3,5 EUR
Duże – 4,5 EUR

Strona internetowa

gio3

Jak znaleźć?
Adres: Via Degli Uffici del Vicario 40


pom3

Pompi
O tym, że kilka kroków od Schodów Hiszpańskich w cukierni Pompi można zjeść nieziemskie tiramisu, wie prawie każdy. Warto jednak skosztować ich lodów, bo są równie dobre co słynny włoski deser.

Ceny
Małe – 2 EUR
Średnie – 3 EUR
Duże – 4 EUR
Esktra duże – 5 EUR
Tiramisu – 4 EUR

Strona internetowa

Jak znaleźć?
Adres: Via della Croce 82


waleGelateria Valentino
O fontannie di Trevi słyszeli już chyba wszyscy. Trudno się do niej dopchać, bo każdy chce wrzucić pieniążek i zapewnić sobie powrót do Rzymu. Po dokonaniu rytuału warto udać się do prowadzonej przez sympatyczne małżeństwo lodziarni Valentino. Porcje duże, a lody kremowe i rozpływające się w ustach.

Ceny
Małe – 2,5 EUR
Średnie – 3 EUR
Duże – 5 EUR
Esktra duże – 6 EUR

Strona internetowa

val2Jak znaleźć?
Adres: Via del Lavatore 96


romGelateria La Romana
Będąc w okolicach Dworca Termini chwilę rozkoszy zapewni nam  lodziarnia La Romana. Lody z naturalnych składników, kremowe, o niespotykanie intensywnych smakach.

Ceny
Małe – 2 EUR
Średnie – 2,5 EUR
Duże – 3 EUR
Ekstra duże – 4 EUR

Strona internetowa

rom3

Jak znaleźć?
Adres: Via Venti Settembre 60

Znacie jeszcze jakieś miejsca, gdzie zjemy pyszne lody w Wiecznym Mieście? Napiszcie o nich w komentarzach, a my dodamy je do naszego przewodnika! 

Szukasz noclegu?
Aby ułatwić Wam poszukiwanie taniego noclegu w Wiecznym Mieście specjalnie dla Was udostępniliśmy wyszukiwarkę noclegów. Owocnego wyszukiwania Sknerusy!

Booking.com


BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ