Grand Canal – Wielki Kanał w Chinach

Grand Canal – Wielki Kanał w Chinach

0
PODZIEL SIĘ
Fot. wendos, flickr

Wielki Kanał jest najdłuższym sztucznym kanałem transportowym. Znajduje się on w Chinach, zaczyna się w Hangzhou i ciągnie się przez ok. 1800 km przecinając pięć rzek: Jangcy, Rzekę Żółta, Hai He, Huai He i Qiantang Jiang docierając do Pekinu. W 2014 roku Wielki Kanał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia jego budowy sięga V wieku p.n.e. W 495 roku p.n.e. rozpoczęto budowę pierwszego odcinka kanału liczącego 85 km, który połączył Suzhou z rzeką Jangcy. Dopiero w 605 roku za dynastii Sui rozpoczęły się właściwe prace przy Wielkim Kanale. Cesarz Yang szukał sposobu na transport ryżu z żyznego regionu  Jangcy. W tym celu zostało zaangażowanych ponad 3 miliony chłopów, którzy byli pilnowani przez tysiące żołnierzy – ten odcinek został ukończony w 611 roku. Podczas wojny z Koreą został wykopany kolejny odcinek, łączący Luoyang z Pekinem. Łączna długość kanału wynosiła wtedy 2700 km. Kanał został skrócony o prawie 1000 km za czasów dynastii Yuan, przekopano wtedy 70-kilometrowy odcinek łączący Jining z Dogping, a także 125-kilometrowy odcinek z Dogping do Linging. W XIX wieku na skutek zmiany biegu rzeki część kanału stała się bezużyteczna, dopiero w 1981 roku rząd Chińskiej Republiki Ludowej podjął decyzję o rekonstrukcji kanału.

Kanał odegrał ważną rolę w handlu i wymiany kultury pomiędzy północnym i południowo-wschodni regionem Chin, jest on nadal używany jako główny środek komunikacji pomiędzy tymi regionami Chin.

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ